Operace

 

VELKÉ OPERAČNÍ ZÁKROKY

Replantace a rekonstrukce končetin

Rekonstrukce končetin využívá veškeré dostupné mikrochirurgické techniky. Léčí například nekompletní vývoj palce, rozštěp ruky, nadpočetné, srostlé, málo vyvinuté nebo nadměrně vyvinuté prsty a amniotické zaškrceniny.

Replantací se rozumí zpětné příští končetin a periferních částí těla jako je například boltec, nos, penis apod. Díky mikrochirurgické technice je tak možné zpětně zrekonstruovat – sešít nervy, cévy o průměru kolem 1 mm a vdechnout amputovaným částem zpět život.

Lékaři v České republice pracují s moderními nástroji a vybavením, srovnatelným se špičkovými světovými pracovišti. Naši specialisté jsou vyhledáváni nejen pro výjimečné schopnosti, ale i pro individuální přístup k pacientům.

Chirurgická léčba hemangiomů

Hemangiomy (nezhoubné nádory krevních cév) se mohou u dítěte projevit již v prvním týdnu po porodu. Díky spolupráci celého týmu specialistů lékaři nasazují přesně cílenou léčbu v kombinaci s chirurgickým řešením. Multidisciplinární přístup neonatologa, pediatra, onkologa, plastického chirurga, dětského chirurga, dermatologa, genetika, neurologa, oftalmologa, neurochirurga a dalších odborníků je zárukou úspěšně zvládnutého postupu a vyléčení vašeho dítěte. Klinika plastické chirurgie FN Královské Vinohrady je ojedinělým komplexním Centrem chirurgické léčby hemangiomů poskytující svůj servis dalším zdravotnickým zařízením.

Při včasné diagnóze dokážou lékaři vašemu dítěti i vám, jeho rodičům, navrátit kvalitu života a umožnit, abyste si společně užívali krásné dny dětství vašeho potomka.

Kromě hemangiomů se specialisté zaměřují také na další kožní a podkožní útvary, například na nezhoubné bledé nádory vznikající z lymfatických cév – lymfangiomy, pigmentové névy, maligní a benigní tumory – nebo provádějí korekce jizev a deformací po předchozích operacích.

Rozštěpové vady obličeje

Rozštěpové vady obličeje jsou překážkou, kterou specialisté v České republice řeší již od narození dítěte. Dítěti a jeho rodičům poskytují komplexní péči plastického chirurga, pediatra, stomatologa/ortodontisty, foniatra, čelistního chirurga, ORL lékaře a také psychologa. Je důležité, aby se rodiče na lékaře obrátili co nejdříve, aby jim mohli pomoct a o dítě se správně postarali.

Nevzdávejte se ani v případě, že holčička nebo chlapeček se už narodili, a vy nevíte, jak správně postupovat. Specialisté vám poradí, co máte dělat a jak o své dítě pečovat. Léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Rozštěpové centrum na Klinice plastické chirurgie poskytuje komplexní péči všem pacientům v Čechách.

Vrozené vývojové vady genitálu

Vrozené vývojové vady genitálu dokážou specialisté odhalit už u narozených dětí, a předcházet tak pozdějším zdravotním i psychologickým komplikacím pacientů.

Takovou vrozenou vývojovou vadou je například nemožnost přetáhnout předkožku přes žalud – fimózy představují veliké riziko pozdějšího rozvoje rakoviny penisu. Dalším zákrokem je korekce genitálu, který vykazuje vývojové vady různého původu.

Čeští lékaři vykonávají podobné operační zákroky mnoho let, a díky tomu jsou považováni za špičku ve svém oboru.

Chirurgie ruky

Ruce potřebujeme každý den, a tak nás jejich nefunkčnost nebo onemocnění velmi omezují. Mezi nejběžnější onemocnění patří například syndrom karpálního tunelu, Dupuytrenova kontraktura, lupavé prsty, ganglion, stavy po poranění šlach a další. U všech potíží je zapotřebí nejprve zjistit jejich příčinu – to znamená věnovat se pečlivě veškerým možným vyšetřením a na jejich základě stanovit diagnózu a účinnou léčbu. Chirurgie ruky je obor, náročný na dokonalou přesnost operatéra. 

Na Klinice plastické chirurgie FNKV se centralizuje léčba chirurgie ruky u dětí. Díky skvělému zázemí lékaři nejen z Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou, operují své malé pacienty právě na Klinice plastické chirurgie FN Královské Vinohrady. 

Preventivní odstranění mléčných žláz

Preventivní odstranění mléčných žláz (profylaktická mastectomie) je v současné době jedním ze zákroků, kterým se ženy chrání před vysoce pravděpodobným výskytem rakoviny prsu. Důvodem je například riziková prsní žláza se závažnými změnami nebo dědičné riziko nádoru prsu. Součástí takové operace, kdy dojde k odstranění jednoho nebo obou prsů, je jejich následná náhrada-rekonstrukce. V některých případech se obě operace provádějí najednou, jindy se musí oddělit. Zákrok lze provést v jakémkoli dospělém věku – pokud ještě žena neprošla těhotenstvím, je třeba ji upozornit, že po prodělané operaci nebude moct kojit. Proto je zapotřebí, aby se ženě věnoval tým několika specialistů z různých oborů, kteří pro ni najdou optimální řešení. Preventivní odstranění mléčných žláz podstatně snižuje riziko nádoru prsu.


ESTETICKÁ MEDICÍNA

Obličej a krk

Tvorba vrásek a povolování kůže na tváři a na krku, to jsou přirozené projevy stárnutí. Pokud je už není možné zakrýt kosmetikou, lze je oddálit operací obličeje, takzvaným faceliftem. Často se kombinuje s liposukcí podbradku, případně s operací víček podle místního nálezu a podle přání pacienta.

Operace se provádí v celkovém znecitlivění a trvá 1,53 hodiny. Jizva je schovaná ve vlasaté části spánku, před ušním boltcem a v záhybu za boltcem. Doba hospitalizace se pohybuje kolem 12 dní. Většina stehů se sama vstřebá, zbylé se odstraňují mezi 10.14. dnem. Otoky a hematomy zmizí během 23 týdnů. První mytí vlasů se doporučuje až kolem 5. dne po operaci podle stavu hojení. Po dobu několika týdnů bývá přechodně mírně snížena citlivost na zadní ploše boltce.

Výsledkem operace je výrazné a dlouhodobé vyhlazení hlubokých vrásek, vypnutí uvolněné kůže obličeje a krku a docílení mladšího vzhledu.

Boltce

Nejčastěji se operují boltce odstálé nebo boltce s nejrůznějšími tvarovými deformitami. Do 10 let věku dítěte je operace hrazena pojišťovnou. Doporučuje se až po 6. roce věku a později, kdy jsou děti schopny podstoupit operaci v lokálním znecitlivění a kdy je dokončen růst boltce.

Zákrok trvá kolem 1 hodiny a spočívá ve změkčení chrupavky vybroušením, následné modelaci a přitažení boltců k hlavě. Operaci je možné provést ambulantně, nebo při jednodenní hospitalizaci. Po dobu 1 týdne je třeba nosit na hlavě větší speciální obvaz, další 12 týdny pak stačí volnější čelenka. Následující 23 měsíce je vhodné nosit čelenku při sportu. Stehy se odstraňují po 1014 dnech, vlasy je možné umýt podle stavu hojení po 37 dnech po operaci.

Výsledek operace je trvalý.

Nos

Operací nosu je možné změnit jeho tvar a zlepšit funkce, zejména u zhoršené průchodnosti. Mezi nejžádanější operace patří odstranění nosního hrbolu (takzvaný orlí nos), zmenšení a vytvarování hrotu nosu, vyrovnání osových odchylek apod.

Operace probíhá v celkovém znecitlivění a trvá kolem 12 hodin. Pooperační jizvy nejsou patrné, protože jsou umístěny uvnitř nosních dírek. Pooperační období bývá téměř bezbolestné. Bezprostředně po zákroku dochází k vytvoření otoků a hematomů kolem nosu a očí, protože v této oblasti je jemné podkoží. Do 3 týdnů ale samy zmizí. Doba hospitalizace se pohybuje mezi 12 dny. Po dobu přibližně 35 dní je v nose umístěna tamponáda, která pomáhá dotvarovat kostru nosu. Po operaci je třeba 1021 dní nosit na nose sádrovou dlahu. Po jejím odstranění se následující 3 týdny provádějí tlakové masáže.

Tvar nosu je trvalý a konečný výsledek je možné hodnotit po půl roce.

Oční víčka

Operace horních víček umožňuje odstranit uvolněnou a pokleslou kožní řasu, která může v pozdějším věku přecházet až na řasy a způsobovat nejen estetické, ale i zdravotní problémy.

Operace trvá asi 1 hodinu a provádí se v lokálním znecitlivění ambulantně, nebo při jednodenní hospitalizaci. Bezprostředně po operaci je třeba prvních 2448 hodin oblast ledovat. Ideální je přiložit chladný gel přes obvazy, aby se nikde nedotýkal kůže – na 30 minut a po hodině znovu. Ledování výrazně snižuje tvorbu otoků a hematomů, které jsou v této lokalitě po zákroku běžné. Stehy odstraňujeme 4.7. den. Po týdnu je možné použít kosmetiku. Jizva u horních víček je zcela schovaná v přirozeném kožním záhybu při otevřených očích, u dolních víček vede těsně pod řasami.

Výsledkem je nejen rozzářený pohled a částečná redukce vějíře vrásek, ale u většiny pacientů také odstranění dlouhodobého pocitu únavy a bolesti očí, které jsou způsobeny tíhou přepadávající kůže. U horních i dolních víček se zároveň podle potřeby redukují tukové váčky nad i pod očima.

Zvětšování prsou

Zvětšování prsou – augmentace – je operace, při které se malé prsy nejen zvětšují, ale také tvarují do plného, mladistvého tvaru, zejména v oblasti dekoltu. Operaci se doporučuje provést až „po dětech“, protože během těhotenství dochází ke zvětšení prsou vlivem nárůstu mléčné žlázy, a po kojení dojde naopak k úbytku, tedy k poklesu prsou. U některých žen je třeba prsa reoperovat, tj. vyměnit implantáty za větší, nebo je modelovat, zpevnit. I přes tato doporučení je v poslední době operováno stále víc mladých žen ve věku 2030 let. Je to dáno postavením ženy ve společnosti a plánováním zakládání rodiny. Většina žen chce těhotenství až kolem 30 let věku, do té doby chce mít krásnou postavu, i za cenu možné reoperace.

Vložení implantátů se provádí pod sval, nebo pod žlázu. Přístupy jsou v podstatě tři: kolem dvorce, v podprsní rýze, nebo v podpaží. Je možné použít implantáty kulaté nebo anatomické, kvalitou se neliší, oba jsou vyrobeny se stejných materiálů. Anatomický implantát má tvar kapky a kulovitý odpovídá svému názvu. O použití implantátu, včetně jeho uložení pod žlázu nebo pod sval, musí rozhodnout operatér v závislosti na proporcích pacienta, na jeho přáních a na možnostech, které nabízí stav tkání před operací. Miliony provedených studií nikdy neprokázaly souvislost mezi nádory prsu a implantáty.

Operace probíhá v celkovém znecitlivění a trvá 12 hodiny. Doba hospitalizace se pohybuje kolem 13 dní. Většina stehů se sama vstřebá, zbylé se odstraňují za 1014 dní podle stavu hojení. S kojením nebývají potíže, protože operace nepoškozuje vývody mléčné žlázy. Po dobu dalších 6 týdnů je třeba nosit speciální podprsenku, která pomůže prsy dotvarovat do žádoucího tvaru. Za 2 měsíce je možné zapojit se do plné fyzické aktivity. Do zaměstnání je možné jít již za 12 týdny po operaci, za předpokladu fyzicky méně namáhavé, například kancelářské práce. Vyšetření prsou po operaci se provádí stejně jako před operací pohmatem a mamograficky, používají se speciální projekce.

Výsledkem je nejen zlepšení celkového fyzického vzhledu, ale také posílení psychického stavu pacientek. Ženy totiž často trpí pocity méněcennosti, vzhledem k tomu, jaký tlak vyvíjí současná společnost na dlouhodobě mladistvý a svěží vzhled žen.

Zmenšování prsou

Velké prsy svou nositelku obtěžují nejen esteticky, ale i zdravotně. Přinášejí jí trvalé bolesti zad, krční páteře, často spojené s bolestmi hlavy, stavy předrážděnosti, nemluvě o neustále zaříznutých ramínkách podprsenky do ramen. U opravdu velkých prsou, kdy velikost neodpovídá postavě, je možná, ve vzácných případech, operace, která je hrazena ze zdravotního pojištění, po schválení revizním lékařem a absolvování řady vyšetření u dalších specialistů.

Jde o operaci, při které dochází k zásahu i na mléčné žláze. Pokud je to možné, doporučuje se ji proto provést až po těhotenstvích. Neznamená to, že se neprovádí i před ním – u mladých dívek s abnormálně velkými prsy nebo s výraznou asymetrií ve velikosti se operuje dříve. Nejen pro zdravotní potíže, ale i pro značnou psychickou zátěž. V takových případech je třeba na uskutečněnou operaci upozornit svého gynekologa, a pokud by během kojení docházelo k častým zánětům prsu, je možné laktaci zastavit. Po zmenšení prsu je tedy možné kojit, jen je třeba zvýšená péče.

Operace probíhá v celkovém znecitlivění a trvá asi 2 hodiny. Doba hospitalizace se pohybuje kolem 24 dní. Většina stehů se sama vstřebá, zbylé stehy se odstraňují za 1014 dní podle stavu hojení.

Po dobu dalších 6 týdnů je třeba nosit speciální podprsenku, která pomůže prsy dotvarovat do žádoucího tvaru. Za 2 měsíce je možné se zapojit do plné fyzické aktivity. Do zaměstnání je možné jít za 2 týdny po operaci, za předpokladu fyzicky méně namáhavé, například kancelářské práce. Tvar prsu se stabilizuje a stává se přirozeným přibližně za půl roku od operace. Jizvy jsou uloženy stejně jako v případě modelace prsou.

Výsledkem zmenšení prsů je zejména fyzická, ale i psychická úleva. Zdravotní stav, narušený velkou zátěží, se rychle upravuje.

Modelace prsou

Modelace prsou je operace vedoucí ke zlepšení jejich tvaru. Řeší nejčastější stesky žen, hlavně po období porodu a kojení, ale i v období menopauzy, kdy dochází k poklesu a oploštění prsou. Modelací se dá nejen zlepšit a omladit tvar, ale také zmenšit velký prsní dvorec, vysunout ho výš atd.

Operace probíhá v celkovém znecitlivění a trvá 12 hodiny. Doba hospitalizace se pohybuje kolem 13 dní. Většina stehů se sama vstřebá, zbývající odstraňujeme za 1014 dní podle stavu hojení. Druhý den po operaci je možné osprchovat se od prsou dolů, přibližně za 5 dní pak celé tělo. Po dobu dalších 6 týdnů je třeba nosit speciální podprsenku, která pomůže prsy dotvarovat do žádoucího tvaru. Za 2 měsíce je možné zapojit se do plné fyzické aktivity. Do zaměstnání je možné jít již 12 týdny po operaci, za předpokladu fyzicky méně namáhavé, například kancelářské práce. Jizvy jsou umístěny kolem dvorce a ztrácejí se přesně na hranici světlé a tmavé kůže a v podprsní rýze, která je zakryta prsem, další, kolmá, jizva spojuje dolní okraj dvorce s podprsní rýhou.

Výsledkem modelace je nejen zlepšení fyzického vzhledu ženy, ale také podpora kvality jejího života.

Plastika břišní stěny

Po těhotenství nebo po výraznější redukci váhy často dochází k uvolnění kožní řasy pod pupkem, k tvorbě strií a často i k rozestupu břišních svalů, a tím k oslabení břišní stěny. Řadu těchto nepříjemných nálezů lze zmírnit nebo odstranit plastikou břišní stěny.

Princip operace spočívá v obloukovitém řezu uloženém těsně nad ochlupením, uvolněním kůže s podkožní tkání a pupku. Kožní nadbytek se striemi pod pupkem a tukovou tkání se odstraní, a tím dojde k pevnému vypnutí břišní stěny. Pupek zůstává i po operaci na svém místě. Jsou-li povoleny břišní svaly ve střední čáře břicha, provádí se jejich stažení a zpevnění. Operace probíhá v celkovém znecitlivění a trvá kolem 12 hodin. Po operaci a během následujících 36 týdnů je nutné nosit speciální elastický břišní pás. Doba hospitalizace se pohybuje mezi 24 dny. Většina stehů se sama vstřebá, zbývající odstraňujeme za 1014 dní podle stavu hojení. Návrat do plné fyzické aktivity se doporučuje za 68 týdnů od operace s přihlédnutím k individuálnímu průběhu pooperačního období. U klidného sedavého zaměstnání a u kancelářské práce je možný nástup dříve. Minimálně 14 dní by však měl pacient počítat s klidovým režimem.

Aby byl výsledek operace dlouhodobý a měl příznivý kosmetický efekt, je vhodné před operací co největší redukci nadváhy.

Liposukce

Liposukce je jednou z nejčastěji prováděných operací. Jde o metodu, kterou se tvarují určité oblasti těla odsátím části tukové tkáně. Nejčastěji jsou odsávány oblasti boků, hýždí, vnitřních stran stehen, břicha a podbradku.

Operace probíhá v celkovém znecitlivění, její délka závisí na rozsahu výkonu a pohybuje se obvykle mezi 13 hodinami. Z malých 35mm řezů se pomocí liposukční kanyly odsává přiměřené množství tuku. Kůže má jen určitou schopnost elasticity, která se s přibývajícími léty zmenšuje. Někdy je proto nutné danou oblast odsát víckrát, než dojde k potřebnému výslednému stavu. Týká se to oblastí s velkými tukovými nadbytky hlavně v oblasti boků. Bezprostředně po operaci se používá speciální liposukční prádlo, které svou elasticitou zmenšuje tvorbu hematomů a otoků a napomáhá příznivě dotvarovat oblast po odsátí. Je nutné ho nosit po dobu 36 týdnů podle rozsahu a lokality operace.

Doba hospitalizace se pohybuje mezi 13 dny. Stehy se odstraňují za 1014 dní podle stavu hojení. Za 68 týdnů je možné se při nekomplikovaném průběhu zapojit do plné fyzické aktivity. U klidného sedavého zaměstnání a kancelářské práce je možný nástup již po 1014 dnech. Dříve se nástup do zaměstnání nedoporučuje, zejména pokud jsou odsáty větší plochy těla. Do 3 týdnů opadnou otoky a modřiny.

Objem tukové tkáně je dán množstvím tukových buněk a jejich velikostí. Počet tukových buněk je v dospělosti stejný, nemění se. Při liposukci dochází k odsátí nejen jejich obsahu, ale také jejich počtu. Není-li po operaci dodržována zdravá životospráva a znovu dojde ke zvýšení váhy, v odsáté oblasti se přibere méně než před operací, protože počet tukových buněk je menší. Liposukce tedy není metoda, která by vedla ke zhubnutí, pouze umožní odstranit nerovnoměrně rozloženou tukovou tkáň, a zlepšit tak celkovou konturu těla.


Plán, předoperační příprava, pooperační péče

Každý zákrok vyžaduje pečlivou přípravu ze strany lékařů, ale i pacientů. Před rozhodnutím o operaci je třeba konzultace s plastickým chirurgem, který posoudí, zda jsou přání pacienta v souladu s jeho zdravotním stavem a s možnostmi plastické chirurgie.

Asi 14 dní před operací by pacient neměl brát léky ovlivňující krvácení (acylpyrin, anopyrin apod.).

Před operací v lokálním i celkovém znecitlivění je třeba zajistit si u svého praktického lékaře kompletní předoperační vyšetření (EKG, krevní obraz, základní biochemické vyšetření krve a moči, krvácivost a srážlivost), u operací břicha, prsou a větších liposukcí navíc doplnit gynekologické vyšetření u žen nad 30 let, u všech operací prsou i ultrazvukové nebo mamografické vyšetření.

Na operaci je pacient přijat ten den, kdy je operován. Musí dodržovat některá doporučená pravidla: šest hodin před operací nejíst a tři hodiny nepít.

Po chirurgickém zákroku je třeba, aby pacient úzce spolupracoval s ošetřujícím lékařem, který mu vysvětlí veškerá případná možná rizika nebo komplikace. Poučí ho také, jak se chovat, aby neohrozil výsledek operace a kdy bude moct znovu vykonávat běžné aktivity, včetně nástupu do zaměstnání. Například u augmentace prsů, tedy jejich zvětšení, jsou pacientky poučeny, aby se vyhýbaly aktivnímu a pasivnímu kouření, které by mohlo způsobit výrazné chirurgické komplikace. Podobně rizikový je také pobyt na slunci nebo pobyt v soláriu, užívání léků nesouvisejících s prodělaným zákrokem apod. Pooperační péče je součástí komplexní péče o každého pacienta.

Aby výsledné pooperační jizvy byly co nejméně patrné, je třeba přibližně po 3 dnech po odstranění stehů provádět tzv. tlakové masáže. Jizva se promaže jemným krémem (modrá indulona, dětské krémy apod.) a tlakem prstů, nikoli kroužením, vyvineme mírný tlak po dobu asi 30 vteřin na daném místě 10krát za sebou, nejlépe alespoň 3krát denně. Tak je ideální pečovat o čerstvé jizvy staré 24 týdny. Zatímco po operaci jsou jemné a tenké, nejvíce patrné objemem i barvou jsou v období kolem 2.4. měsíce. Teprve po 1 roce začínají jizvy bělat, ztenčují se a jsou minimálně patrné.

web-levne.com